Sommarskådning på södra Öland
1 augusti
Morgonbesök vid Södra Udden i det fortsatt härliga vädret. Mycket tornseglare är i farten och här fastnar en av dem på bild. Längs fyrvägen ner mot Ölands Södra Udde stannar jag till och fotograferar denna rödspov. En liten stund senare kommer denna tornfalk förbi.


Efter frukost åker vi mot Sibyllas/Kungsgården. Där passerar en röd glada. Fortsätter sedan mot Grönhögen där vi handlar på ICA-affären.
Ytterligare en kväll vid bryggan på Seby läge. Fortsatt härligt väder och fantastiskt sträck av tärnor. Här kommer en silvertärna nära bryggan.

Sommartempo i fågelskådningen
2 augusti
Ytterligare en morgon på Ölands Södra Udde. Härligt väder och nästan vindstilla. En kustsnäppa går ganska nära på stranden.

Stannar till vid Södra Lundsparkeringen där jag ser denna törnskata.

På eftermiddagen ses jaktfalken återigen vid Södra Udden.

Kväll vid Sebybadet.

En semesterdag
3 augusti
Besök vid Näsbybadet på Öland. Småspov och myrspov lyckas jag fotografera. Idag har jag inte skrivit ner något i anteckningsboken. Uppenbarligen en semesterdag från fågelskådningen.


Medgörlig jaktfalk i motljus
4 augusti
Som vanligt en morgon vid Ölands Södra Udde. Idag ser jag årets första kustlabb. Hoppas på att den skall komma nära eftersom jag inte har den på bild, men det får uppenbarligen bli en annan gång. Morgonens bild blir istället på en vackert färgad kustsnäppa.

Förra veckans art på Ölands Södra Udde bland fågelskådare var nog denna unga jaktfalkshona. Mestadels sågs den på långt håll. Vid de få tillfällen den var riktigt nära var istället motljuset besvärande.

Efter frukost blir det en tur till Näsbybadet där vi ser denna kärrsnäppa.

Mångfald berikar
5 augusti
Morgonen börjar med ett besök på Ölands Södra Udde i vanlig ordning. Rödspov längs fyrvägen mot Ölands Södra Udde börjar bli ”Favorit i repris”.

Längs ner på Ölands Södra Udde ses också en större strandpipare.

Efter frukost åker vi till Näsbybadet. Många calidrisvadare är i farten. Försökte få bilder på sandlöpare men det gick si så där.

På stenen samsas vännerna sandlöpare, kärrsnäppa, större strandpipare och spovsnäppa. Det kan kallas mångfald.

Sista dagen på Ölandsveckan
6 augusti
Morgon på Ölands Södra Udde. En bit ut vid Gäddviken flyger en skräntärna, men någon bild blir det inte. Nere vid Södra Udden ses bland annat denna spovsnäppa.

Semesterns höjdpunkt efter en solig vecka på Öland blir hos Ulrika Parboäng. Veckan avslutas på bästa tänkbara sätt med en trevlig grillkväll med en god glass och en lemoncurdpaj. Kvällen avslutas sedan med ett besök på Carlas Café i Näsby.
Lite närkontakt med havssulorna
9 augusti
”Höstens” första blåsiga väder är här. Det blir ett tidigt besök vid Glommens sten. En smålom flyger rakt ovanför mig med där hann jag inte riktigt med.

Många havssulor ses också och några av dem kom faktiskt ganska nära. Här är 2 bilder på sulorna i olika åldrar.


Celebert besök i Göteborg
14 augusti
Morgonen börjar vid Stora Amundö. Mest intressanta observationer blir en rastande myrspov. Steglitserna är fortfarande kvar.

Celebert besök vid Vadarstranden, Torslandaviken. Det är över 20 år sedan en silkeshäger observerades här.

Många fåglar börjar nu höstflyttningen
21 augusti
Söndagsskådning hemma på Stora Amundö. Mycket ladusvalor och gulärlor är i rörelse. I anslutning till parkeringsplatsen finns ett 20-tal steglitser och denna unga lövsångare.

Fredagsbesök på Råöslätten
26 augusti
Sent eftermiddagsbesök vid Råöslätten. Där hoppas jag se stäpphökshanen men den verkar ha dragit vidare. Annars är detta en lokal som ofta får stäpphöksbesök under sensommaren/förhösten. 2 bruna kärrhökar och 2 ormvråkar blir noterbart.
Nytt försök med stäpphökshanen
27 augusti
Idag blir det lika dålig utdelning som igår. En stäpphökshane larmas idag ut lite längre ner i Halland, så det var nog Råöstäpphöken. Ormvråken här kommer i alla fall ganska nära.

Dags för buskskävttan att flytta söderut
28 augusti
Steglitserna vid Stora Amundö är fortfarande kvar, men inte helt lätta att fotografera. Vid Strandängen ses ett par rastande kärrsnäppor och en enkelbeckasin som trycker i ett av alla diken. En buskskvätta håller också på att förbereda sig för kommande flytt söderut.
